Rozhovor se mnou v MF DNES o digitální domácnosti

Pěkný rozhovor se mnou v MF DNES o naší firmě LARX chytrá domácnost – www.digitalnidomy.cz

Celý rozhovor proběhl bez jakékoliv přípravy, rovnou se zapnutým digtafonem a redaktor Martin Beneš mě oslovil sám, téma digitálních domácností jim přišlo hodně zajímavé. V době, kdy se za veškerý uveřejněný obsah v novinách platí to hodnotím jako velmi pozitivní počin a nás jako firmu to nic nestálo.

Chytrý dům pošle SMS, když se dítě vrátí

Sedíte v kanceláři v práci. Na mobil přijde sms, že vaše dítko přišlo v pořádku ze školy domů. Neposlal ji ovšem vzorný potomek, ale váš dům. I takové možnosti nabízí chytrá domácnost. Systém, který přináší úspory energií, vyšší komfort a větší bezpečnost. Jednou z firem, která podobné zařízení instaluje a vyvíjí, je LARX – tým mladých ajťáků z Budějovic, kteří chtějí prorazit na globální trh.

V Jihočeském vědeckotechnickém parku, má firma svůj showroom, kde zájemcům předvede, co se všechno dá digitálně ovládat a jaké to má výhody.

 

Co přesně  znamená chytrý dům?

Znamená to, že určité funkce domu – například vytápění, žaluzie, okna, osvětlení – jsou propojené centrálně do jedné řídící jednotky. Jsou na sobě nezávislé, ale mohu je dálkově ovládat. Kupříkladu když u standardního domu otevřete okno, začne vám topení automaticky topit, protože tam začne být zima. Chytrá elektroinstalace pozná, že je otevřené okno a topení samo vypne. Vše lze ovládat například po telefonu nebo přes tablet a to odkudkoli.

 

Je tohle budoucnost domácností? Budou lidé sedět na gauči a všechno ovládat na dálku přes mobil?

Není to jenom v tom, že budou líně ovládat všechno z gauče. Chytrá domácnost neznamená, že si lednička řekne, co dochází a sama to nakoupí. Chytrý dům umí uspořit energie a nabídnout komfort a zároveň zvýší pocit bezpečí – mohu na dálku sledovat vše, co se s domem děje. Kde se otevírají okna, kde je pohyb.

 

Kolik energií dokáže chytrá domácnost uspořit?

Je to až 30 procent nákladů na vytápění. U našeho projektu pro Magistrát města České Budějovice nám vyšla úspora dokonce 45%. Ale není to jen o topení. Mohu na dálku nastavit, aby se něco stalo třeba hodinu předtím, než přijedu. Kdo dnes staví nový dům, jednoznačně mu doporučuji alespoň podívat se, co je všechno možné. Ten systém přináší komfort – z práce můžete vidět, že je vše v pořádku, jedete z lyží, vytopíte si dům, připravíte si saunu. Nebo vám může dům poslat sms, že děti přišly ze školy domů.

 

Co se všechno dá do systému připojit?

My používáme systém Loxone, který pochází od rakouského výrobce. Jsme schopni do něj zapojit v podstatě cokoli, co lze ovládat – všechno, co je na elektřinu, ale jiné zařízení, například plynoměr a odečítat chytře spotřebu plynu. Možnosti jsou neomezené – po domu rozmístíme senzory teploty, slunečního svitu, vlhkosti a tak dále. A na základě jejich dat se něco může dít.

 

Je tohle trend, kterému se v budoucnu nevyhneme?

V poslední době se mluví o fenoménu Internetu věcí. Za chvíli se každá věc bude připojovat do internetu. To je trend, který je jasný. A je patrné, že to změní spoustu zavedených obchodních modelů. Je to příklad třeba služby Uber, která vytlačuje klasické taxíky. Ve spoustě zemí je to zakázané, ale je jen otázka času, kdy se to prosadí.

 

Není v tom ale dost velké bezpečnostní riziko? Pokud budu mít vše připojené na internet, snadno se mi do systému někdo nabourá. A pak si třeba otevře můj dům.

 

To je častá otázka. Systém je na to připravený. V Rakousku vypsali mezinárodní soutěž – kdo systém digitálního domu prolomí, dostane několik tisíc euro. Ovšem nikomu se to nepodařilo. Bezpečnost telefonů a podobných zařízení je velké téma. Útoky budou, to je jasné. Budou i na digitální domy. Ale tím, že máte nějakou technologii navíc, se omezujete na ty velmi inteligentní zloděje, je pravděpodobné, že si budou vybírat nějaké opravdu exkluzivní cíle, kde na ně budete připraveni. Vy naopak chytrou domácností získáte přehled nad domem. Dnešní zloděj přijde a první co udělá, že vám odstřihne elektřinu v kapličce před domem. Jakmile se tohle stane, chytrá domácnost přepne celý systém na záložní baterii a vy ihned dostanete zprávu, že se něco děje. Kamery navíc ukládají záznam rovnou do internetu, takže jej nelze fyzicky odnést.

 

Je tohle budoucnost pro příštích pět let? Nebo se bude jednat o záležitost pár technologických nadšenců?

Dnes už je to záležitost normálních lidí, kteří se zajímají o to, jak by jejich dům mohl fungovat lépe. Tak jsem se k tomu dostal i já se svým společníkem. Chtěli jsme začít stavět dům a protože jsme oba ajťáci, chtěli jsme mít zajímavé technologie. No a pak jsme zjistili, že by to byl zajímavý projekt pro podnikání. Ale my nechceme být jen lokální hráč, který bude instalovat něco do domů. Máme mnohem vyšší cíle.

 

Jaké?

Musíme dělat globální věci. Český trh je hodně malý co se týče počtu zákazníků. Rádi bychom uspěli s vlastní aplikací týkající se chytrých domů. Tedy takovou, přes jakou budete ovládat domácnost.

 

Čím by měla být lepší, než ty, jaké jsou dnes?

Připravujeme aplikaci, která změní způsob ovládání chytrého domu, přidá tam různé věci, jako jsou úspory a zvyšování bezpečnosti. Obrovským potenciálem pro nás jsou právě ta data. Budeme moci analyzovat různá data, což potom může pomoci ještě zvyšovat dosažené úspory. Zde je ta přidaná hodnota naší chytré technologie.

 

Pro zákazníky ale nemusí být příjemné, že s jejich daty někdo nakládá, ne?

Jim to nemůže vadit, protože vše je anonymní, my data pouze analyzujeme a následně můžeme nabídnout jiným zákazníkům výsledky. Ty následně uvidí, že dům s podobnou tepelnou ztrátou lze provozovat mnohem úsporněji, když se chytře reguluje vytápění domu. Například. To je obrovská výhoda a lidem se to vyplatí.

 

Na kolik vyjde celá „digitalizace“ domu? Za jak dlouho se to vrátí?

Jenom na úsporách se to vrátit v krátkodobém horizontu nemůže, to říkám na rovinu. Za rok ušetříte v řádu tisíců ročně, vstupní investice je v současné době zhruba o čtvrtinu dražší než klasická stará elektroinstalace. Návratnost je tedy v jednotkách let. Ale jsou i případy, kdy je to i levnější. Například, když si pořídím hloupé (jednoúčelové) a drahé ovládání ke každé žaluzii, tak zaplatím více a ještě nebudu schopen ty žaluzie smysluplně ovládat. Dalším jasným argumetem je to, že já už prostě nechci mít od každého zařízení jednoúčelový ovladač. Od garážových vrat, alarmu, žaluzií, topení, osvětlení, multimediální centrum, vjezdové brány, atd. Chci mít vše v jedné ovládací aplikaci a jasně použitelné.

 

Začali jste teprve v lednu. Jaký typ lidí jsou vaši klienti?

Jsou to většinou manažeři, podnikatelé. Mladí lidé, kteří mají rádi moderní technologie a mají představu, co by jejich dům měl splňovat. Vidí i trochu dopředu, protože chtějí do každé místnosti internet. Zatím to třeba plně nevyužijete, ale za pár let to bude nutnost. Technologie v současné době mění svět.

Rozhovor najdete na: http://budejovice.idnes.cz/chytry-dum-larx-radek-bartuska-dzr-/budejovice-zpravy.aspx?c=A150521_2163947_budejovice-zpravy_mbe

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+